آرایشی و بهداشتی, محصولات, مراقبت و سلامتی

مزایای شامپوهای بدون سولفات

مزایای شامپوهای بدون سولفات

مزایای شامپوهای بدون سولفات

 چرا بدون سولفات 

هر چند مزایای شامپوهای بدون سولفات در این مقاله نمیگنجد ولی باز میوات اشاراتی به چند مورد ان کرد . مزایای شامپوهای بدون سولفات در این روزها باعث شده طرفداران زیادی پیدا کند و استفاده از این شامپوها بسیار رایج شده است. احتمالاً شما هم در هنگام خرید شامپو به واژه‌ی «بدون سولفات» برخورد کردید و از خودتان پرسیدید که وجود سولفات در شامپو چه اثراتی می‌تواند داشته باشد؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا با مضرات سولفات بیشتر آشنا شوید و از این پس با اطمینان بیشتری برای تهیه شامپوی مناسب موهای خود اقدام کنید.

سولفات چیست؟

سولفات‌ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که خاصیت پاک‌کنندگی دارند و باعث ایجاد کف غلیظ شامپوها می‌شوند. سولفات درواقع نوعی سورفکتانت (مواد فعال‌ سطحی) قوی است که چربی و آب را به خود جذب می‌کند و به شامپو کمک می‌کند تا تمام چربی‌ها و آلودگی‌های مو را از بین ببرد. این در حالی است که مو برای اینکه سالم بماند، به حفظ مقدار کمی از رطوبت و چربی‌های طبیعی خود نیاز دارد.

رایج‌ترین نوع سولفات مورد استفاده در شامپوها سدیم لوریل سولفات ( SLS ) ، آمونیوم لوریل اتر سولفات ( ALES ) و سدیم لوریل اتر سولفات (SLES) است که از وازلین و روغن‌های گیاهی تولید می‌شوند.

مزایای شامپو بدون سولفات

استفاده از شامپو بدون سولفات روش جدیدی برای حفظ سلامت مو به شمار می‌آید. این شامپوها به دلیل نداشتن سولفات به عنوان یک ماده شیمیایی ، گزینه کم‌خطرتری در مقایسه با شامپوهای معمولی برای مراقبت از مو هستند و استفاده از این شامپوها به حفظ درخشندگی ، سلامت و طراوت مو کمک ویژه ای می‌کند. طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده، فواید شامپوهای بدون سولفات عبارتند از:

 • کاهش تحریک و حساسیت پوست سر

سولفات نوعی ماده شیمیایی قوی است که می‌تواند موجب خشکی و التهاب پوست شود، در مقابل یکی مزایای شامپوهای بدون سولفات اینست که با ملایمت و بدون ایجاد خشکی و التهاب ، مو را تمیز می‌کند.

 • حفظ رطوبت مو

شامپو حاوی سولفات رطوبت مو را از بین برده و در صورت نبودن رطوبت، مو مات، چند شاخه، خشک و شکننده می‌شود.

 • کنترل چربی پوست سر

پوست سر دارای یک لایه سبوم (چربی طبیعی پوست سر) است که برای تغذیه ساقه مو لازم است. استفاده از شامپوی بدون سولفات علاوه بر این که موها را به خوبی تمیز می‌کند چربی طبیعی موها را حفظ کرده و از بین نمی‌برد.

 • بی خطر برای محیط زیست

این شامپوها اغلب حاوی ترکیبات گیاهی هستند که برای محیط زیست خطری ندارند.

 • حفظ رنگ مو

استفاده از یک شامپوی بدون سولفات ماندگاری رنگ مو را افزایش داده و باعث می شود مدت زمان بیشتری رنگ بر روی ساقه مو بماند و در نتیجه کمتر آسیب ببیند.

 • قابل استفاده برای افراد با پوست‌ سر خاص

اگر پوست سرتان حساس یا خیلی خشک است یا بیماری‌های پوستی مثل اگزما و پسوریازیس دارید، شامپو بدون سولفات برای شما نیز مناسب است.

 • باعث ایجاد سوزش چشم نمی‌شود

سولفات بر بافت قرنیه چشم تأثیر منفی می‌گذارد و باعث ایجاد سوزش و قرمزی و التهاب چشم پس از استحمام می‌شود. در نتیجه استفاده از شامپو بدون سولفات باعث ایجاد سوزش چشم نمی‌شود.

 • حفظ درخشندگی مو

سورفکتانت‌های سولفاته به شدت تمایل به رسوب روی ساقه مو و پوست سر داشته که همین مسئله موجب ایجاد احساس سنگینی موها، ایجاد ظاهر مات و کدر می‌گردد.

 • مناسب برای انواع مو

شامپو بدون سولفات برای انواع مو مناسب است. منظور از انواع مو، موهای صاف، موهای رنگ شده، موهای فر، موهای حالت‌دار و… است و همچنین یکی دیگر از مزایای شامپوهای بدون سولفات با توجه به حذف سدیم در ترکیبات این نوع شامپوها استفاده از آن برای تمامی افراد بی‌ضرر است.

 • جلوگیری از ریزش مو

شامپوهای بدون سولفات به دلیل عدم وجود مواد شیمیایی در ترکیباتشان، باعث تقویت ریشه مو می‌شوند و از ریزش مو جلوگیری می‌کنند.

 • جلوگیری از خشکی مو و رفع شوره سر

یکی دیگر از مزایای شامپوهای بدون سولفات مکانیسم اثرگذاری این شامپوها هستن که روغن و چربی طبیعی پوست سر را از بین نمی برند. بنابراین بافت مو سالم باقی می ماند و دهیدراته نمی شود. از آن مهم تر وضعیت پوست کف سر است که به دلیل دارا بودن چربی طبیعی، همواره مرطوب سالم باقی می ماند. در نتیجه موها خشک و شکننده نمی شود و خبری هم از شوره های بد روی پوست سرتان نیست. خشکی پوست سر از عوامل اصلی ایجاد شوره در بسیاری افراد است.

Sulfate

” Celebrate Your Noor “

۷۸ / ۱۰۰

دیدگاهتان را بنویسید