آرایشی و بهداشتی, محصولات, مراقبت و سلامتی

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب و چند نکته مهم در مورد آن

کرم ضد آفتاب

و چند نکته مهم در مورد آن 

کرم ضد آفتاب یک محصول موضعی محافظت از پوست در مقابل نور خورشید است که بخشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) را جذب یا منعکس می کند و به محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی کمک می کند و مهم تر از همه از سرطان پوست نیز جلوگیری می کند.

کرم های ضد آفتاب به صورت لوسیون، اسپری، ژل، تولید می شوند. استفاده از این کرم ها به همراه دیگر وسایل محافظتی مانند لباس های پوشیده، کلاه، آفتابگیر، دستکش، عینک و … توصیه می شود.

دلایل استفاده از کرم ضد آفتاب چیست؟

استفاده از ضدآفتاب یک ضرورت است و دلایل زیادی برای استفاده از آن وجود دارد از جمله :

 

  • احتمال ابتلا به سرطان پوست را کاهش می دهد : استفاده روزانه از کرم های ضد آفتاب، چه در معرض نور آفتاب باشید و چه در سایه 

  • باشید، خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می دهد.

حتی اگر هوا ابری یا بارانی باشد، باز هم می توانید دچار آفتاب سوختگی شوید. خورشید همیشه در طول روز در آسمان است، اگرچه ممکن است شما آن را نبینید ولی حتماً از آسیب های اشعه های آن در امان نخواهید بود.

  • به جلوگیری از پیری پوست کمک می کند :  یکی از مهم ترین علل پیری زودرس ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. هیچ کس پوستی سفت و چرم مانند نمی خواهد بنابراین برای جلوگیری از پیری زودرس و چین و چروک از کرم ضد آفتاب استفاده کنید..

  • از پوست شما در برابر اشعه مضر فرابنفش محافظت می کند : در تمام طول زندگی درباره تخریب لایه ازون شنیده ایم. لایه ازون سپر محافظ ما در برابر نور خورشید است. از آنجایی که میزان حفاظتی این لایه کم شده است، روزانه اشعه های مضر بیشتری از خورشید به پوست ما می رسد که می تواند باعث ایجاد عارضه های پوستی شود .

  • کرم ضد آفتاب از انواع پوست محافظت می کند : هرچه رنگ پوست شما تیره تر باشد، ملانین بیشتری در پوست شما وجود دارد که مقداری از آن در برابر آفتاب سوختگی از پوست محافظت می کند، اما کافی نیستند و شما همچنان باید از پوست خود در برابر اشعه های مضر UV محافظت کنید.

  • آسیب ناشی از آفتاب زیاد است : چیزی به نام برنزه ایمن وجود ندارد و همه برنزه ها به پوست شما آسیب می رسانند. هر بار که در معرض آفتاب قرار می گیرید، کمی بیشتر به آسیب سلولی پوست خود کمک می کنید.

 استفاده از کرم ضد آفتاب به جلوگیری از این آسیب ها کمک می کند. بسیاری از مردم احساس می کنند با برنزه شدن سالم تر به نظر می رسند اما قطعاً از آسیب های نور خورشید در امان نیستند.

تأثیر SPF بر میزان محافظت از پوست

Spf  ساده شده عبارت Sun Protection Factor (فاکتور محافظت در برابر آفتاب) است. در کرم ضد آفتاب SPF از برخورد نور خورشید با پوست شما جلوگیری می کند. خورشید دو نوع اشعه UVA و UVB از خود ساطع می کند.

اشعه UVA منجر به بروز علائم پیری در پوست مانند چین و چروک و افتادگی می شود. اشعه های UVB بیشتر سرطان زا هستند و اغلب باعث آفتاب سوختگی می شوند. اشعه UVA هم چنین پرتوهای UVB را واکنش پذیرتر می کنند، بنابراین در ترکیب با هم، می توانند کشنده باشند.

SPF با افزایش دفاع طبیعی پوست در برابر اشعه خورشید از پوست محافظت می کند. به عنوان مثال، SPF 15 حدود ۱۵ برابر بیشتر از پوست معمولی شما بدون کرم ضد آفتاب، از آن محافظت می کند. بنابراین، SPF 30 ،  ۳۰ برابر بیشتر از پوست بدون کرم ضد آفتاب، از آن محافظت می کند.

کی باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

مهم است که در همه فصول در برابر نور خورشید از پوست خود محافظت کنید و نه فقط در ماه های تابستان. بازتاب خورشید در روزهای برفی به همان اندازه خطرناک است و می تواند به راحتی فرد را دچار آفتاب سوختگی کند که در روزهای آفتابی.

 حتماً شما هم افراد زیادی را دیده اید که بعد از اسکی دچار آفتاب سوختگی شده اند. در مورد بهار هم همین طور است. با توجه به زاویه خورشید در اواخر بهار و اوایل تابستان، حفاظت از پوست در این ماه ها بسیار مهم است. بنابراین مهم نیست کجا هستید، اشعه ماوراء بنفش در تمام طول سال ، حتی در روزهای سرد و ابری وجود دارد. پرتوهای UVA بیشترین آسیب را دارند و ۹۵ درصد اشعه ماوراء بنفش را که به زمین می رسد تشکیل می دهند. آن ها در تمام طول سال همان قدرت را دارند و می توانند از طریق پنجره ها هم داخل شوند و به پوست شما آسیب برسانند.

اگر در هر فصلی به هر دلیلی بیرون از خانه هستید، حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و مرتباً آن را اعمال کنید. با این کار وقتی پا به سن بگذارید، ظاهری جوان و شاداب خواهید داشت.

روش صحیح استفاده از ضد آفتاب: چه مقدار و چند وقت یک‌بار

پوست شما همیشه در معرض اشعه مضر فرابنفش قرار دارد ، حتی وقتی هوا ابری است. بنابراین، چه در تعطیلات به سر می برید و چه برای خرید از خانه خارج شده اید، هرگز استفاده از کرم های ضد آفتاب را فراموش نکنید.بسیاری از مردم به دلیل استفاده نادرست از این محصولات، دچار آفتاب سوختگی و سایر مشکلات مرتبط می شوند. در ادامه بهترین نکاتی وجود دارد که می تواند به شما در استفاده موثر از کرم های ضد آفتاب کمک کند:

  • قبل از بیرون رفتن از خانه حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.

اگر بعد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید، مطمئناً کمک زیادی نمی کند. کرم های ضد آفتاب برای جذب شدن به پوست به زمان نیاز دارند. استفاده از ضد آفتاب پانزده یا بیست دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه و قرار گرفتن زیر اشعه ماوراء بنفش اجباری است.

  • به اندازه کافی ضد آفتاب بزنید.

استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب به اندازه کافی، یکی از شایع ترین دلایلی است که باعث شکایت افراد از عدم اثربخشی آن ها می شود. برای محافظت مناسب در برابر نور خورشید، باید از مقدار مناسبی ضد آفتاب استفاده کنید و در این مورد خساست به خرج ندهید.

  • ضد آفتاب را تجدید کنید.

اکثر مردم بعد از گذشت چند ساعت دیگر از کرم های ضد آفتاب استفاده نمی کنند و بنابراین قربانی اشعه های مضر UV  می شوند. استفاده از کرم های ضد آفتاب پس از چند ساعت یا بعد از شنا یا تعریق بسیار مهم است. استفاده مجدد از کرم ضد آفتاب باید هر دو تا سه ساعت یکبار در طول روز انجام پذیرد .

 در خانه هم باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

اگر خواهان یک پوست جوان ، شاداب و درخشان هستید، صبح ها بعد از اینکه از خواب بیدار شدید و روتین پوستی صبح خود را انجام دادید باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید ، چراکه منبع تابش اشعه ماوراء بنفش نه تنها از خورشید، بلکه از صفحه نمایش کامپیوتر و گرما یا تابش ناشی از پخت و پز است. این ها ملانوسیت های پوست را تحریک می کنند، اما استفاده از کرم ضد آفتاب می تواند از این امر جلوگیری کند.

هم چنین در هر زمان که بیرون از خانه یا نزدیک پنجره هستید که نور خورشید از آن به داخل اتاق وارد می شود ، در معرض اشعه های مضر خورشید قرار می گیرید. این تابش بر پوست شما تأثیر می گذارد حتی اگر مستعد آفتاب سوختگی نباشید.

 تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی رنگ در چیست؟

اغلب ضد آفتاب ها بدون رنگ هستند، به این معنی که وقتی روی پوست استفاده می شوند اثری از خود به جا نمی گذارند، ولی برخی از کارخانه های تولید کننده ضدآفتاب اقدام به تولید ضدآفتاب هایی کرده اند که رنگی یا به اصطلاح کرم پودری هستند.

این ضد آفتاب ها بعد از استفاده درست مانند یک کرم پودر، قدرت پوشانندگی دارند و از آن جایی که برخی برندها، از طیف رنگی نزدیک به تن پوست هم در ساخت این کرم های ضدآفتاب استفاده کرده اند، این کرم ها در واقع یک تیر با دو نشان هستند، به این معنی که هم از پوست در برابر اشعه آفتاب مراقبت می کنند و هم اینکه نقش فونداسیون آرایش را برعهده دارند.

 سخن پایانی

دلیل بسیار زیادی وجود دارد که چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. استفاده از کرم های ضد آفتاب نباید فقط به تابستان ها محدود شود. پوست شما در همه فصول سال به مراقبت و محافظت مداوم در برابر اشعه خورشید نیاز دارد. بنابراین به برخی از دلایلی که قطعاً شما را مجبور می کند از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید، اشاره می کنیم:

کرم های ضد آفتاب محافظی در برابر اشعه مضر فرابنفش  هستند. آن ها از پیری زودرس جلوگیری می کنند و باعث می شوند کمتر مستعد سرطان پوست باشید. هم چنین به جلوگیری از برنزه شدن و آفتاب سوختگی کمک می کنند و برای بهبود سلامت کلی پوست مفید هستند.

 ” Celebrate Your Noor “

 

۸۶ / ۱۰۰

دیدگاهتان را بنویسید